Největší ložisko lithia

Těžba lithia na Cínovci může přinést prosperitu i zkázu, zatím je ale daleko.

SKMBT_C224e17111514001_2.png

Titulky novinových i televizních reportáží vzbuzují dojem, že Teplicko čeká nová zlatá horečka. Lithium, obsažené v minerálu zvaném cinvaldit, se dnes obchoduje za horentní sumy a jeho cena stále stoupá. Rudy kovu nezbytného pro výrobu baterií do mobilů, notebooků, elektroaut, ale také sklovarných desek, leží na hřebeni hor nad Teplicemi 571,5 milionu tun.

Očekávání posiluje záměr trendy automobily Tesla postavit v Evropě na lithiové baterie i na samotná auta obří továrnu. Zástupci Ústí nad Labem šíří po internetu i do médií obrázky takové fabriky na úžínském brownfieldu.

Celé to je ale tak trochu bublina. Předně, na Cínovci se zatím netěží a ještě nějaký čas nebude. Jednak ceny lithia zatím nejsou tak vysoko, aby se těžba rentovala, jednak není dostatečně vyzkoušený chemicko-technologický postup, jak lithné ionty z komplikované struktury získat. A pak: Z dosavadních prohlášení těžařů není jasné, jak konkrétně těžbu a hlavně pak zpracování plánují. Můžeme si představit, že se prakticky veškerá zemina odveze mimo region (to je ekologicky i ekonomicky katastrofální); můžeme doufat, že se nerost od hlušiny oddělí na místě a v blízkosti se také zpracuje na produkt s co nejvyšší přidanou hodnotou.

O tom, zda pro celou oblast půjde o stimul anebo ránu do zátylku, mohou rozhodnout politici, akademici a byznys. Možná, že na dvacátá léta tohoto století se bude jednou vzpomínat jako na počátek lithiové horečky, možná jako na další katastrofu, kterou těžce zkoušený region už neunesl.

Advertisement

Komentáře nejsou povoleny.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑