Nejvyšší Mozartova socha

Souhrou okolností mají Teplice největší sochu skladatele, který s městem nemá nic společného.

mozart.jpg

Je Mozart největším skladatelem všech dob? Otázku hodnou kavárenské debaty můžeme uzavřít tvrzením, že rakouský génius rozhodně velký skladatel byl a zasloužil by si proto i velkou sochu. Souhrou různých okolností se stalo, že ta nejvyšší stojí v Teplicích.

Bizarní je, že na rozdíl od řady dalších skladatelů (namátkou třeba Beethoven, Wagner, Liszt, Chopin ad.) Mozart teplické lázně nikdy nenavštívil a vlastně s nimi ani neměl nic společného. Mozart často navštěvoval Prahu (kde byl hostem operního podnikatele Duška); motivaci jezdit do Teplic, kde na konci 18. století nebylo žádné veřejné, natož velké divadlo, ale neměl. Kde se tu tedy jeho socha vzala?

Monument, stojící dnes na trávníku v prostoru bývalého Lázeňského náměstí, byl v roce 1925 vytvořen pro pražské Stavovské divadlo. Zde byl Mozartův Don Giovanni uveden ve světové premiéře a je tak logické, že by se tam autorova socha hodila. Hotové dílo Franze Metznera se ale setkalo s výhradami a osazeno do kulturního stánku nebylo. Pro sochaře to byla už druhá rána v krátké době: O pět let dříve byla v Teplicích z politických důvodů odstraněna z piedestalu před radnicí jeho socha Josefa II. Metzner se pravděpodobně pokusil na prázdné místo nabídnout méně provokativního Mozarta. Vyšlo mu to. Hudební génius shlížel na dnešní náměstí Svobody celých dvacet let.

V protiněmecké poválečné hysterii Tepličané sochu odstranili hned v létě 1945. Příčinou odporu k soše nebyl snad ani tak Mozart, jako spíš autor díla, český Němec Metzner. Svým dílem totiž často připomínal německou mytologii, s níž nacisté velmi zručně pracovali. Snad nejznámějším Metznerovým dílem je sochařská výzdoba interiéru monumentálního pomníku bitvy národů u Lipska, který propagandě Třetí říše opakovaně sloužil jako kulisa pro agresivní výlevy. Socha se dlouho válela ve sběrném dvoře, do veřejného prostoru se vrátila roku1988, už ne ale před radnici.

  • Další Mozartovy sochy najdete v komponistově rodném Salzburgu, ve Vídni a v Seville. Žádná z nich ale není tak vysoká, jako ta teplická.
  • Před Stavovským divadlem dnes stojí daleko menší socha upomínající na slavnou premiéru, znázorňuje přímo Dona Giovanniho.
  • Metznerovo dílo si můžete prohlédnout na wikipedii.

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑