Největší arabská komunita v severních Čechách

Navzdory internetovým výkřikům se místní Arabové do společnosti integrují velmi dobře a cítí se tu doma

arabové.jpg

Islamofóbní odnož Parlametních listů, web Eurabia, nepíše o žádném městě tak často jako o Teplicích. Že jsou tepličtí Arabové pro jistou složku společnosti horké téma, dokládá nejen počet článků na serveru, ale především jejich titulky: třeba “Chystá se v Teplicích mešita občanům za zády?” nebo “Arabské Teplice aneb Na invazi jsme připraveni, říká primátor”. Čím si Teplice takovou pozornost české protiislámské fronty zasloužily?

Teplice jsou tímto aspektem mezi srovnatelnými českými městy skutečně mimořádné, vedle Prahy a Brna je tu např. třetí (a zatím poslední) muslimská obec. Největší pozornost mají klienti lázní, především občané Kuvajtu. Jejich dlouhodobě vysoký podíl mezi lázeňskými hosty pramení z kontraktů uzavřených na konci devadesátých let. S odlivem tuzemské klientely se počet Kuvajťanů zvyšoval až do roku 2014, kdy politické vedení Kuvajtu v rámci předvolební kampaně zaplatilo mimořádně vysokému počtu občanů lázeňskou kúru. Přestože s pacientem jezdí celá rodina a počet sezónních návštěvníků převýší trvale usazené Araby, pro město je důležité budovat vztahy zejména se zdejší komunitou.

Tu teplickou tvoří asi 40 nastálo žijících rodin. Někteří jsou občané Česka, jiní, respektive jejich děti o občanství budou usilovat. Rodiče se živí buď v návazných službách pro lázeňské hosty, mnoho z nich ovšem působí v nemocnici. Bez nadsázky lze zdejší arabskou komunitu přirovnat třeba k teplické židovské komunitě na konci devatenáctého století: I přes zachování vlastních náboženských tradic se místní Židé vnímali jako sousedé německé většiny a české menšiny, s proklamovanou touhou o bezproblémové soužití.

O to se snaží i primář gastroenterelogie teplické nemocnice Mohammed Ghaleb a jeho dcera Eman. Oba s dalšími členy muslimské obce organizovali ve vyhroceném roce 2014 úklid parku po arabských lázeňácích; pozornost, koncentrovaná zvlášť na Eman se brzy vrátila ve formě internetových útoků na její nošení šátků do školy nebo dopis Islámskému státu. Ataky ustaly a Ghalebovi se stále cítí v Teplicích doma.

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑