První sekt francouzského typu

Nejlepší šampaňské vyráběné českou “Bohemkou” se jmenuje Louis Girardot, po výrobci sektu z Teplic.

šampus.jpg

Těžko hádat, zda měl Louis Girardot raději sekt, anebo ženy. Obě vášně se mu často spojovaly a stály v pozadí největších zvratů jeho života. Konečně, sám měl prohlásit, že sekt miluje proto, že „je blízký ženám a ženy jsou pak bližší vám.“

Rodák z Épernay výrobu pravého šampaňského odkoukal jako učeň v Moët & Chandon. Po dokončení školy se mladík rozhodl výrobu šířit po Evropě. Okolnosti druhé světové války ho donutily přestat s nomádským způsobem života a usadit se. Girardot si vybral střední Evropu, mimo jiné také proto, že leží přibližně na stejné rovnoběžce, jako jeho rodné město v kraji Champagne. Na Teplice pravděpodobně sázel jako na lázně, jejímž hostům bude moci své produkty snadno prodat. Dovezl francouzské kvasinky, změnil způsob výroby a s prvními lahvemi si v Šanově otevřel svůj první sklep. Podnikání skončilo znárodněním v roce 1948 a jeho “přeložením” do Starého Plzence, kde působil jako expert.

V továrně, kde se české šampaňské vyrábí dodnes, zavedl osvědčený způsob produkce. Pověst šarmantního světáka mu do náruče přivedla milenku a způsobila problémy.

Girardot zůstal v Plzenci jen tři roky. Poté, co ohluchl, se vrátil do Francie, kde tragicky zahynul.

Podnik, který naučil vyrábět sekt, po Girardotovi pojmenoval svůj nejlepší produkt.

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑