Nejbohatší Čech

Stovky miliard Petra Kellnera mají počátek v půjčce teplické sklárny.

kellner

Petr Kellner dlouhodobě zaujímá na žebříčcích nejbohatších lidí planety 70. až 100. místo. Ve společnosti Billa Gatese nebo Warrena Buffata působí se svými více než 200 miliardami korun jako nuzák, v Česku je suverénně nejmajetnější. Cesta k jeho bohatství začala v Teplicích.

Kellner po studiích zamířil do státního podniku Strojimport, kde pracoval jako referent. Klíčové pro něj patrně bylo setkání s Milanem Vinklerem, manažerem z dubské sklárny, patřící pod Sklo Union. Přes něj se pravděpodobně seznámil s generálním ředitelem Štěpánem Popovičem.

Kellner s Vinklerem založili v roce 1991 eseróčko Wika a krátce nato i Správu prvního privatizačního fondu, ve kterém Wika měla podíl. Kontakty na management sklárny se brzy vyplatily: Fabrika podnikatelům půjčila částku v řádu desítek milionů (konkrétně se mluví o 40) na reklamní kampaň pro vstup do kupónové privatizace.

PPF dnes vlastní např. Home Credit, Air bank nebo O2. Aktiva ve výši přesahující 24 miliard eur (cca 650 miliard korun), tedy zhruba půlky státního rozpočtu České republiky, jsou rozprostřeny na třech kontinentech. Milan Vinkler sedí od roku 2015 ve vězení za nedovolené ozbrojování a padělání dokladů, Petr Kellner vyvázl s čistým štítem a své jméno dnes raději spojuje s bohulibými projekty, jako je škola Open Gate. K teplickým kořenům svého byznysu (a zejména k Vinklerovi) se dávno nehlásí. Přinejmenším skrze Štěpána Popoviče ale teplická stopa v Kellnerově PPF přítomná byla: Bývalý ředitel sklárny (jako výraz finančníkovy vděčnosti?) léta seděl v dozorčí radě holdingu. V roce 2016 získal Popovič od Miloše Zemana státní vyznamenání. Prezidentův přítel Kellner jakoukoli souvislost se svou osobou odmítá.

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑