První zaoceánský fotbalový zájezd

SKMBT_C224e15112510461-1.png

Došlo k tomu vlastně shodou náhod: V roce 1922 byli na jihoamerické turné pozvání vídeňští amatérští fotbalisté. Protože jim to ale pro jejich neprofesionální status domovská asociace nedovolila, odcestoval za Atlantik mančaft Teplitzer FK, prvoligový klub existující v letech 1903 až 1939. První zaoceánský fotbalový zájezd mužstva z českých zemí je spojen s kořeny fotbalu v lázeňském městě.

Klub hrál na pozdějším stadionu „U Drožďárny”, tedy v místě parkoviště dnešního hypermarketu Albert na Dubské ulici. Ten byl po sedm let (1929 až 1936) svědkem zápasů první ligy. Teplickým se nejlépe dařilo roku 1934, kdy v nejvyšší československé soutěži obsadili 4. místo a kvalifikovali se na tehdy populární Středoevropský pohár160. V soutěži, která je pokládána za předchůdce Ligy mistrů, vypadl náš klub v základním kole. Tepličtí mj. prohráli s Juventusem 4:2161.

Příznačné pro teplický fotbal před druhou světovou válkou byl jeho česko-německý ráz. V sestavách nastupovali hráči obou národností, doplnění i o Slováka a Maďara.

Našli byste v nich jména jako Karel Koželuh, Rudolf Krčil, Štefan Čambal, ale také Ehrenfried Patzel, József Bánás, Heinrich Schaffer a Heiner Kugler. Poslední jmenovaný je stále naživu, v únoru 2016 oslavil své 105. narozeniny.

Příběh Teplitzer FK dokazuje, že fotbal má v Teplicích hluboké kořeny. Je proto dobře, že se současný nositel tradice, stínadelský FK Teplice, v první lize drží a dobře prospívá.

  • Teplitzer FK má samozřejmě svůj profil na wikipedii: Vedle obligátního německého existuje i český.
  • Fotografii z prohraného západu s Juventus Turín v roce 1934 najdete na wikipedii.
  • Jihoamerická stopa československého fotbalu v roce 1922 teprve začala. O plných 40 let později se český národní tým probojoval na mistrovství svět v Chile. Ve finálovém zápasu nastoupil Tepličák Josef Masopust.

Komentáře nejsou povoleny.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑