První profesor paleobotaniky

SKMBT_C224e15112510452-1.png

Karl Rudolph se uměl narodit: V roce 1881 přišel na svět do rodiny teplického architekta Hermanna Rudolpha. Ten právě dokončoval projekt zdejší nové synagogy a zanedlouho ho čekaly i zakázky na výstavbu nádraží Ústecko-teplické dráhy. Stejně jako další pánové od železnice se podílel jak na správě města, tak na slibně se rozvíjejícím byznysu.

Právě podíl jeho rodiny v hnědouhelných dolech inspiroval mladého Karla k výběru studijní specializace. Gymnázium vystudoval v Teplicích; jako syn z prominentní rodiny pokračoval ve studiu ve Vídni. Právě tam se zaměřil na botaniku a geologii.

Zlomem v jeho poměrně nudné kariéře bylo otestování nové metody určení stáří vzorku půdy podle pylových zrn. Úspěšná metoda umožnila Rudolphovi přesně určit vývoj krajiny nejprve v Krušných horách a posléze i jinde. Rudolph tak českou geologii dostal na špičkovou úroveň, srovnatelnou s kvalitou švédských výzkumníků, tradičních lídrů oboru.

Karl Rudolph byl roku 1924 jmenován prvním profesorem Karlo-Ferdinandovy univerzity v oboru paleobotaniky. Mezi experty má jeho jméno stále vysoký kredit. Pražská paleoekologická laboratoř Přírodovědecké fakulty UK si jeho jméno dala v roce 2014 do názvu.

 

Komentáře nejsou povoleny.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑