Nejznámější secesní porcelánka

SKMBT_C224e15112510411-1.png

Řemeslná dokonalost, moderní secesní design a – jak píše dobový žurnál – „velmi atraktivně působící poprsí žen, která svědčí o rafinovaném vkusu ve svižném pojetí“. To všechno učinilo z trnovanské továrny na vázy, džbány, konvičky a figury Riesner, Stellmacher & Kessel, Amphora dobovou špičku.

Alfred Stellmacher, durynský rodák, přišel do Trnovan z Prahy v šedesátých letech 19. století. V té době šlo o ves o zhruba čtrnácti stovkách obyvatel. Začínající podnikatel dobře vyhmátl poptávku, sehnal schopné řemeslníky a od roku 1893 tak pravidelně sbíral ocenění z mezinárodních soutěží a výstav: Získal nejvyšší cenu v Chicagu, na přelomu století zlatou medaili v Paříži, o rok později též v Petrohradě. Firemní vzorkovny a prodejny v Berlíně, Vídni a Paříži odebíraly na export asi 95 % produkce.

Během 40 let, kdy Stellmacher v Trnovanech podnikal, se počet jejich obyvatel zvedl asi desetinásobně. V roce Stellmacherovy smrti (1906) podnikalo v Trnovanech ve stejném oboru 20 dalších firem. K povýšení na město této největší vesnici v okrese chyběl už jen katolický kostel – a ten se již stavěl. Stellmacher bez nadsázky udělal z dělnické vesnice u Teplic sebevědomé město. Není divu, že si 20 let po své smrti průmyslník vysloužil na čestném místě před budovou měšťanky (dnes Hotelová škola Teplice) pomník. Po druhé světové válce byla továrníkova polopostava nahrazena Smetanovou bustou; i ta ale dnes na podstavci chybí. Na soklu lze ale snadno přečíst odstraněné Stellmacherovo jméno.

Alfred Stellmacher je pochován na novosedlickém hřbitově. S výjimkou několika budov jeho původní továrny už dnes nestojí. Přesto není zapomenut – o výrobky je stále zájem.

Na stránkách starožitnických časopisů, na webových portálech i v aukcích jsou produkty trnovanské Amphory ceněným zbožím, které městu stále udržuje dobré jméno.

Komentáře nejsou povoleny.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑