Nejtěžší výstup Saského Švýcarska

SKMBT_C224e15112510443-1.png

 

Emanuel Strubich se v Teplicích roku 1887 narodil do špatné doby: Nejlépe by mu asi bylo bez peněz, na skále; nikoli uprostřed průmyslového věku. Emanuel Strubich, jeden z nejlepších horolezců své doby, byl romantikem par excellence.

Strubich ve svém rodném městě strávil dětství, pak se vyučil krejčím a odjel za štěstím do Drážďan. Nešlo mu ale o práci – většinu svého života byl chudý jako kostelní myš. Saská metropole ale leží blízko jím milovaného labského pískovcového kaňonu.

Ve svých 31 letech uskuteční po několika úspěšných prvovýstupech i nejtěžší lezeckou cestu Saského Švýcarska: Zdolá skalní útvar jménem „Divoká hlava“ po jeho západní hraně.

Přestože se Strubich proslavil zejména jako „pískař“ (pro nezasvěcené dodejme, že lezení na pískovcových útvarech se pokládá za jedno z nejtěžších vůbec), v roce 1916 vyrazil do Alp – na dnešní hranice Itálie a Rakouska, které pouhých několik let před ním zmapoval jiný teplický rodák, Julius von Payer. I tady se vyznamenal prvovýstupy, nejslavnější z nich vedl jižní stěnou na Drusenfluh (2 827 m).

Alpy se mu staly osudnými. Ve 35 letech zahynul pod lavinou. Pohřben je v rakouském Ochsengartenu.

 

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑