Nejstarší továrna na hasičské stříkačky

SKMBT_C224e15112510383-1.png

Byl to trochu americký sen: Dvaadvacetiletý pražský Němec Reginald Czermack přišel v roce 1868 do Teplic hledat štěstí. Povedlo se: Od prvních požárních stříkaček na ruční pohon, které patrně osobně montoval, se o 11 let později vypracoval k vlastní továrně se stejným zaměřením. Hrdý podnik nesl jméno K.u.k.priv.Feuerspritzen-Pumpen-und Maschinen--Fabrik Reginald Czermack Teplitz in Böhmen (Císařsko-královská privilegovaná továrna na hasicí stříkačky R. Czermack Teplice v Čechách).

Vedle byznysu se Czermack angažoval i v nově vznikajícím hnutí dobrovolných hasičů. Pomáhal po celé monarchii zakládat jednotlivé sbory – a pak je vyzbrojil vlastní produkcí. V roce 1915 předal firmu svým synům, aby se organizaci hasičstva i svým koníčkům mohl věnovat naplno. Částečně proto přesídlil do Vídně, kde patřil mezi vážené prominenty.

Czermack byl loajálním občanem monarchie. Během první světové války vzorně skupoval vládní dluhopisy, takže po zhroucení Rakouska-Uherska značně zchudl a pravděpodobně z finančních důvodů se přesunul z Vídně zpět na sever Čech. Vadilo mu ale, jak se mladé Československo vymezovalo vůči čemukoli rakouskému a německému. Na jednu stranu hlásal myšlenky mezinárodní spolupráce mezi hasiči a zdravotníky všech zemí, na straně druhé si změnil příjmení na Czermack-Warteck, aby zdůraznil svou rakouskou příslušnost. Zatímco v Československu jeho význam pohasínal, rakouský svaz hasičů ho jmenoval čestným prezidentem.

Na konci 19. století, v době rozmachu jeho továrny, zanechal požárnický vizionář na Teplicku hned několik stop. Vydělané prostředky Czermack investoval do zázemí pro turisty: Roku 1886 založil v Teplicích sekci Německého alpinského svazu (Deutschen Alpenverein), který za jeho peníze postavil ve Stubajských Alpách Teplickou chatu. V roce 1904 nechal na Milešovce zbudovat dodnes fungující meteorologickou observatoř.

Czermack zemřel 4. března 1929 v Teplicích, kde je také pochován. Jeho hrob na teplickém evangelickém hřbitově je díky péči rakouského svazu hasičů ÖBFV ve vzorném stavu.

 

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑