Nejstarší salesián v Česku

SKMBT_C224e15112510350-1.png

Zkuste se některého z Tepličanů zeptat na klášter – je tu nějaký? Tak určitě – ten románský, založený královnou Juditou, pak bývalý penzionát sester boromejek v Alejní ulici. A ještě jeden, moderní, stále živý – ačkoli jeho obyvatelé by se jistě slovu „klášter“ bránili. Na římskokatolické faře na Zámeckém náměstí žije osm členů salesiánů Dona Boska, moderního řádu, který pečuje o zanedbanou mládež a v nejlepším slova smyslu dělá sociální práci.

Osm mužů se vedle práce ve farnosti věnuje také provozu střediska Štěpána Trochty. Na Luně a v Proseticích jsou denně k dispozici pracovníci a dobrovolníci, kteří se dětem a mládeži z nuzných poměrů nebo málo pečujících rodin věnují. Doučují, trénují, povídají si, poskytují radu. Fakt, že v Teplicích prakticky neznáme dětskou kriminalitu, pravděpodobně vychází z nezištné činnosti této bohulibé instituce.

Jan Rob, narozený týden před Štědrým dnem 1914, změnil za svůj život působiště mnohokrát: Žil, studoval, pracoval nebo byl vězněn od Bratislavy, přes Brno a Prahu až po Teplice. Právě ty se mu do jisté míry staly osudnými, zavítal sem celkem třikrát. Poprvé jako internovaný řeholník na počátku 50. let, podruhé krátce v počátcích normalizace a naposledy v roce 1990. Poslední čtvrtinu svého života tráví stále tady, ve vzorné péči spolubratrů.

Jan Rob je víc než kdokoli jiný symbolem salesiánské přítomnosti v Teplicích. A přiznejme si, že jí musíme být vděční – za preventivní, výchovnou a sociální práci, bez které by některé čtvrti už dávno byly skutečnými ghetty.

 

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑