Nejlepší evropský fotbalista

SKMBT_C224e15112510380-1.png

Jen dva Češi byli vyznamenáni Zlatým míčem, oceněním pro nejlepšího evropského fotbalistu: Josef Masopust v roce 1962 a Pavel Nedvěd o 43 let později. Právě Josef Masopust má k Teplicím velmi blízko: Nejenže tady začínal svou profesionální dráhu, ale také tu našel svou manželku.

Masopust přišel do Teplic v devatenácti letech. Tehdejší trenér zdejšího prvoligového klubu Rudolf Vytlačil Josefa zařadil do týmu jako mládežnický talent. V teplickém dresu dal během dvou sezón (ve kterých sehrál 54 zápasů) deset gólů. Odchod do pražské Dukly v roce 1952 ovšem Masopustovo pouto k severočeským lázním nepřeťal. Josef se tu totiž seznámil se svou ženou Věrou, jejíž otec byl trnovanským řezníkem. Manželé Masopustovi město ještě nedávno navštěvovali, žili tu jejich příbuzní. Josef byl patronem teplické fotbalové přípravky Junior Teplice. Nepřekvapí proto, že právě Masopust (spolu s Pavlem Verbířem) byl jako první uveden do Síně slávy FK Teplice.

Během působení v Dukle dosáhl Masopust vrcholu, především stříbrné medaile na mistrovství světa v Chile. Pro český, respektive československý fotbal je to největší poválečný úspěch.

Josef Masopust figuruje na řadě prestižních seznamů: 52 zlatých hráčů UEFA, Pelé ho zařadil mezi 125 nejlepších žijících fotbalistů. Největším oceněním je však již zmíněný Zlatý míč.

Masopust zemřel 29. června 2015.

Komentáře nejsou povoleny.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑