Nejslavnější odrůda růží

SKMBT_C224e16111810061-1.png

Rudolf Geschwind během svého dlouhého života (1829-1910) pobýval ve všech zemích Rakouska-Uherska: Narodil se v Čechách, dětství strávil v Teplicích, studoval v Praze a na Slovensku, jako úředník vídeňského ministerstva lesnictví cestoval po Rakousku, Itálii, Maďarsku, Polsku a Ukrajině. Jeho hlavním zájmem ale byly růže. Vyšlechtil jich více než 130; jeho kniha „Die Hybridation und Sämlingszucht der Rosen” (Hybridizace a sadba růží) dodnes platí za zásadní dílo oboru. Mimořádnou důležitost stvrzuje fakt, že se ke Geschwindovi hlásí hned několik národů.

V roce 1897 uvedl Geschwind na trh novou odrůdu růží vzniklou křížením odrůd Bourbon, China a Tea. Silně voňavou květinu věnoval Teplicím a pojmenoval ji Gruss an Teplitz (Pozdrav Teplicím). Ta se v roce 2010 jako jediná ze všech Geschwindem vyšlechtěných odrůd dostala do světové síně slávy.

Odrůda Pozdrav Teplicím fungovala jako všeobecně známá značka – podobně, jako Karlovy Vary mají třeba becherovku. Růže se dávala třeba na pohlednice, jak se konečně mohou všichni majitelé knihy Antonína Vengrynského Srdečné pozdravy z Teplic přesvědčit hned na titulní straně.

Růže se z města vytratila, stejně jako řada dalších věcí, s původním obyvatelstvem. Teplický zahradní architekt Jan Šesták to tak ale nechtěl nechat: Před lety inicioval rekonstrukci rosaria před bývalou kolonádou za divadlem a zároveň nechal Pozdrav Teplicím namnožit ve světové databance královny květin. Roku 2017 se tedy slavná růže vrací do města, kterému byla věnována.

Komentáře nejsou povoleny.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑