Nejslavnější odrůda růží

SKMBT_C224e16111810061-1.png

Rudolf Geschwind během svého dlouhého života (1829-1910) pobýval ve všech zemích Rakouska-Uherska: Narodil se v Čechách, dětství strávil v Teplicích, studoval v Praze a na Slovensku, jako úředník vídeňského ministerstva lesnictví cestoval po Rakousku, Itálii, Maďarsku, Polsku a Ukrajině. Jeho hlavním zájmem ale byly růže. Vyšlechtil jich více než 130; jeho kniha „Die Hybridation und Sämlingszucht der Rosen” (Hybridizace a sadba růží) dodnes platí za zásadní dílo oboru. Mimořádnou důležitost stvrzuje fakt, že se ke Geschwindovi hlásí hned několik národů.

V roce 1897 uvedl Geschwind na trh novou odrůdu růží vzniklou křížením odrůd Bourbon, China a Tea. Silně voňavou květinu věnoval Teplicím a pojmenoval ji Gruss an Teplitz (Pozdrav Teplicím). Ta se v roce 2010 jako jediná ze všech Geschwindem vyšlechtěných odrůd dostala do světové síně slávy.

Odrůda Pozdrav Teplicím fungovala jako všeobecně známá značka – podobně, jako Karlovy Vary mají třeba becherovku. Růže se dávala třeba na pohlednice, jak se konečně mohou všichni majitelé knihy Antonína Vengrynského Srdečné pozdravy z Teplic přesvědčit hned na titulní straně.

Růže se z města vytratila, stejně jako řada dalších věcí, s původním obyvatelstvem. Teplický zahradní architekt Jan Šesták to tak ale nechtěl nechat: Před lety inicioval rekonstrukci rosaria před bývalou kolonádou za divadlem a zároveň nechal Pozdrav Teplicím namnožit ve světové databance královny květin. Roku 2017 se tedy slavná růže vrací do města, kterému byla věnována.

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑