Největší župní sokolský slet

SKMBT_C224e15112510420-1.png

Tělocvičné organizace – německý Turnverein („tělocvičný spolek”) a český Sokol – dbaly vedle tělesné zdatnosti i na národní uvědomění svých členů – Češi na české a Němci na německé.

Sokol v Teplicích vznikl roku 1894. O pouhé dva roky později už jeho členové chtěli ve městě mluvícím z více jak 80 % německy uspořádat župní slet. Strhli tím solidní poprask: Poslanec za zdejší okres interpeloval ve věci české akce Říšškou radu, s jedinou výjimkou se ostře proti postavil i všechen místní tisk a starosta Carl Stöhr, lavírující mezi oběma stranami, nakonec musel rezignovat. Sokolský slet byl zakázán a místo něj se konala německými národovci organizovaná jarní slavnost.

V roce 1920 se v nových politických poměrech cítili Sokolové více na koni. Město bylo stále německé, v sebevědomém Československu ale měli jistotu, že jim akci už nikdo nezakáže. 23. a  24. května 1920 se tedy do Teplic sjeli cvičenci z celé župy, aby demonstrovali svou sílu. Německá většina jim to neulehčovala a dávala patřičně najevo, jaký má k demonstraci postoj.  Historické fotografie ukazují, jak němečtí majitelé zavřeli své obchody.

Česko-německý a německo-židovský konflikt doutnal v Teplicích (jinak velmi tolerantním a kosmopolitním městě) již v 19. století. Nahromaděné napětí pak vybuchlo (tak jako prakticky všude) v pozdních 30. letech. Svou vinu na tom nese jak německá, tak česká strana. Neuvážené demonstrace síly a provokace dnes rozhodně nelze považovat za snahu o konstruktivní debatu a společnou pokojnou existenci.

Komentáře nejsou povoleny.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑