Nejznámější krajinomalba Čech

SKMBT_C224e15112510441-1.png

Krajina kolem Teplic je krásná… a povznáší srdce, rozplýval se na sklonku svého života německý romantický malíř Caspar David Friedrich v dopise příteli. Ač romantik, na podobně patetická vyjádření byl prý skoupý – tak si lze jeho výroku opravdu cenit. Konečně, věděl, o čem mluví – namaloval všechny významné hory severních Čech; České středohoří ho ale skutečně výrazně přitahovalo. Na jeho pravděpodobně nejznámějším ztvárnění zdejší krajiny najdete Milešovku a Kletečnou. Olejomalba na plátně o rozměrech 71×104 cm visí v Galerii Nových mistrů (v centru Drážďan, tedy jen pár desítek kilometrů od místa, kde vznikala).

Ráz krajiny, který Caspara tolik okouzloval, je z velké části už minulostí. Milešovka a Kletečná ale na svých místech stojí pořád a při troše hledání nabízejí pohledy, ze kterých nezahlédnete kousky dálnice, ale scenérie tak podobné malířovým obrazům starých 200 let.

  • Obraz Böhmische Landschaft mit dem Milleschauer si kromě drážďanské galerie můžete prohlédnout i on-line.
  • Caspar David Friedrich má samozřejmě svůj profil na wikipedii.
  • Pojednání o tom, jak České středohoří inspirovala velké duchy evropské kultury, nabízejí na svých stránkách Děti země.
  • O Středohoří, Richardu Wagnerovi a dálnici vznikl v roce 2014 dokument Dál nic.

Komentáře nejsou povoleny.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑