Nejzdatnější cestovatel

SKMBT_C224e15112510430-1.pngNěmci si na patos potrpí: Když už mají „knížete básníků“, musí jistě být i „kníže vědy“. Tím si vyvolili nejzdatnějšího cestovatele a přírodovědce Alexandra von Humboldta. Svobodný pán von Humboldt jím zaslouženě byl.

Humboldt se narodil roku 1769, na vrcholu osvícenství, a zůstal jeho idejím věrný až do smrti. Věřil v sílu rozumu a nutnost poznání. Od studentských let neúnavně experimentoval, cestoval, sbíral a psal. Zápisky z jeho cest se po léta řadily mezi nejžádanější knihy. Procestoval Jižní Ameriku, objevil řadu nových druhů (tučňáka Humboldtova), zmapoval obrovská území. Rozvinul tradiční vědy i nové disciplíny, jakými v té době byla třeba chemie, klimatologie nebo vulkanologie. Výčet zásluh titána vědy by byl neúnosně dlouhý.

Humboldt během svého života zavítal šestnáctkrát do Čech, nejčastěji kvůli Českému středohoří. Pro výpravy do terénu mu byly Teplice výtečnou základnou. Cestovatel byl již za svého života ikonou, která přitahovala pozornost honorace. V roce 1813 doprovázel pruského císaře Fridricha Viléma III. do Teplic a o šest let později i během výstupu na Milešovku. V Teplicích pobýval zejména mezi lety 1827 a 1839.

Alexandr von Humboldt se zasloužil nejen o prozkoumání Středohoří, ale též o popularitu teplických lázní. Vysloužil si tak nejen pamětní desku, ale v roce 1869 (10 let po své smrti) též pojmenování parku mezi ulicemi U Kamenných lázní a U Hadích lázní. Název byl však hned v roce 1945 odstraněn jako příliš německý. Prostor s petanquovým hřištěm tak dnes žádné jméno nenese.

  • Humboldtovi v Teplicích se věnuje článek Dr. Norberta Krutského z roku 1996.
  • Dvojportrét Alexandra von Humboldta a matematika Carla Friedricha Gausse nesmírně půvabně zachycuje román současného německého spisovatele Daniela Kehlmanna Vyměřování světa. Kniha se v Německu prodala v počtu vyšším než 600 000 kusů a půl rok držela prvenství žebříčku bestsellerů.

Komentáře nejsou povoleny.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑