Největší symfonický orchestr v kraj

SKMBT_C224e15112510361-1.png

Na dobrou muziku bylo do 18. století třeba vyrazit do kostela, opery či divadla. Církev a panstvo patřilo k hlavním objednatelům nových kusů. Rozvoj občanských práv, svobodného podnikání a stále sebevědomějších měšťanů vedl na prahu 19. století ke vzniku nové podoby orchestrů.

Po Berlínu nebo Paříži tak logicky první moderní symfonická tělesa vznikala v lázních. Právě tady se setkávala tehdejší smetánka, právě tady bylo třeba stále rozmazlenější hosty na něco nalákat. V Mariánských Lázních zřídili orchestr roku 1821, v Karlových Varech roku 1835 a v Teplicích o pouhé 3 roky později. České orchestry typicky vznikaly mimo lázeňská města o padesát až sto let později.

Severočeská filharmonie Teplice si charakter lázeňského orchestru uchovává dodnes – k programovým stálicím patří letní promenádní koncerty v šanovské Mušli i účast na zahájení lázeňské sezóny. Vedle toho filharmonie pečuje také o hudebního genia loci, kterého tu zanechali skladatelé navštěvující Teplice hlavně v první polovině 19. století. Vedle Ference Liszta, Richarda Wagnera nebo Fryderyka Chopina tu stopu zanechal také Ludwig van Beethoven, který zde snad psal Sedmou, Osmou i črty k deváté symfonii.

 

Komentáře nejsou povoleny.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑