Nejstarší radonové lázně na světě

SKMBT_C224e15112510391-1.png

Radioaktivita byla na prahu 20. století zkrátka horké téma. Objevil ji v roce 1896 Henri Becquerel, o sedm let později za její objasnění dostala Marie Curie-Skłodowska Nobelovu cenu. Pouhé dva roky na to už Dr. Mache a Dr. Meyer objížděli lázně v dnešním Ústeckém a Karlovarském kraji a měřili, zda náhodou není voda tryskající z hlubin země také radioaktivní. A v Teplicích, jejichž sláva pozvolna pohasínala, radioaktivní voda skutečně byla!

V roce 1905 pak výzkumníci v Měsíčníku pro chemii publikovali odborný článek. Vedení lázní objevu hned využilo: Na místě, kde dnes blízko Kamenných lázní stojí tzv. Koňská kašna, nechalo postavit pavilonek pro inhalaci par radioaktivní vody, tzv. emanatorium (z latinského emanare – vytékat). Šlo o žhavou  a jinde dosud nevyzkoušenou novinku, kterou se Teplice posunuly na světovou špičku.

Radonovou inhalaci dnes už teplické lázně nenabízejí. Zájemci o radioaktivní plyn si musí zajet do Jáchymova. Emanatorium tam mají dodnes; protože ale první hosty uvítali až roku 1911, prvenství si drží Teplice.

  • Článek dr. Mache a Dr. Mayera o objevu radioaktivity teplické vody

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑