Nejstarší mimopražská fotografie z exteriéru

tumblr_inline_nweslrTtnD1spahs8_1280

Fotografování v polovině 19. století platilo za výkřik moderní techniky: První úspěšné pokusy o trvalé zachycení věrného obrazu (tzv. daguerrotypie) pocházely z roku 1839 a ani novější techniky nepatřily mezi snadné řemeslo. Fotografů proto nebylo mnoho, a ti často vyjížděli za příležitostí nabídnout někomu svou drahou službu. To byl i případ berlínského fotografa Wilhelma Sentecka. Senteck je např. autorem jedné z nejstarších fotografických panoramat pražských Hradčan.

Na jaře 1862 podnikatel vyrazil i do Teplic. Chystaly se oslavy (domnělého) 1100. výročí objevení teplých pramenů, v parku u Císařských lázní vznikla Jubilejní (dnes Kolostůjova) kašna a na promenádách se to hemžilo prominenty, kteří si svůj portrét jistě rádi zaplatí.

Vedle portrétních vizitek, které po Senteckovi zůstaly, ale vzniklo ještě něco zajímavějšího a na svou dobu mimořádného. Techniky, které se tehdy užívaly, totiž ambrotypie a archerotypie, pracovaly se sklem, na které se nanesla světlocitlivá vlhká vrstva. Fotograf musel negativ zpracovat dřív, než vrstva zaschne, což značně omezovalo využití v exteriéru. Existuje obrázek z odhalení pomníku Radeckému v Praze roku 1858, z 50. a 60. let 19. století fotky v archivech prakticky nenajdete.

Senteck si svůj sezónní ateliér zařídil na střeše přístavby u Kávového salónu. 30. srpna, když v přilehlém parku začaly oslavy jubilea, fotografovi nečinilo problém vytvořit snímek  –  desku vyvolal ve stejné místnosti, odkud fotil.

Fotografie dnešního tzv. „Divadelního parku“ z léta 1852 je tak nejstarší mimopražskou fotografií z exteriéru.

  • Fotografii má ve sbírkách Regionální muzeum v Teplicích. Na sken fotografie se můžete podívat alespoň na webu.
  • V místě Senteckova ateliéru dnes na Unter den Linden 64 stojí moderní budova. Na internetových tržištích ale můžete narazit na některé původní fotografie.
  • O starých fotografických technikách solidně referuje wikipedie.

 

Komentáře nejsou povoleny.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑