První a nejmladší český nositel Oscara

SKMBT_C224e15112510370-1.png

Kdo by neznal Formana, Svěráka, Kadára, Menzla nebo Irglovou, filmové tvůrce, díky kterým o Česku zase jednou chvíli mluvil svět! Kdo ví ale o Ivanu Jandlovi, herci, který filmového Oscara získal z Čechů jako první?

Ivan Jandl byl rodilý Pražák. Jako dítě vstoupil krátce po válce do Dismasova souboru, který je dodnes znám jako líheň budoucích herců a rozhlasových moderátorů. Právě tam si ho v deseti letech vyhlédl americký režisér rakouského původu Fred Zinnemann a obsadil ho do jitřivého poválečného dramatu Poznamenaní (The Search).

Jandl za svou roli získal Oscara i cenu kritiků Zlatý Glóbus. Krátce po únorovém převratu mu ale komunisté nedovolili odjet do Států cenu převzít, natož přijmout množící se nabídky z Hollywoodu. Prestižní cena mu paradoxně zablokovala slibnou hereckou kariéru. Jandl hrál ještě dětské role ve třech filmech místní produkce; od dob gymnaziálního studia se ale na stříbrném plátně už neobjevil. Po zbytek života střídal různá zaměstnání – vyzkoušel redakční nebo úřednickou práci, působil ale také jako průvodčí nebo telefonní technik. Celý život se věnoval divadlu; vždy šlo o amatérské nebo regionální scény. Tak se na sklonku života, v letech 1984 a 1985, objevil i v teplické operetě, např. v roli slepého Mareše ve Fidlovačce.

Vyhlášené operetní divadlo v Teplicích vůbec přitahovalo velké osobnosti, které z mnoha důvodů nedostaly šanci na velkých scénách. Operetu dnes v Krušnohorském divadle nenajdete; poslední představení zahrála v roce 1994.

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑