Nejstrašidelnější pohádka

SKMBT_C224e16111810070-1.png

Krabat je mystický hrdina Lužických Srbů, čarodějův učeň, který poznává, že svým talentem může prospět jak dobrému, tak i zlému. V legendách dokázal mimořádné věci, třeba vyčarovat vojsko z hrsti ovsa. Ústně předávané příběhy zachytili dva autoři, Lužický Srb Jurij Brězan a český Němec Otfried Preußler. Oba ale čerpají z lužickosrbských pověstí, které mají reálné předlohy. Tím se dostáváme do okresu Teplice.

Mezi národy žijícími v údolí mezi Českým středohořím a Krušnými horami se krátce mihli i Lužičtí Srbové. Jejich stopy najdete třeba v horních knihách města Krupky, anebo v příjmeních obyvatel okolních obcí. Skupina, která přišla a zase odešla, si ale do Lužice odnesla i příběh od Oseka a Duchcova.

V polovině 17. století žil v Duchcově sedlák Hans Krawat. Jeho jméno bylo zkomoleninou jeho národnosti, totiž Chorvat. Jako typický Dalmatinec byl pravděpodobně oproti zdejším Němcům a Slovanům o něco snědší, měl havraní vlasy a působil tajemně. Fantazie z něj rychle udělala čarodějova pomocníka. Když pak na konci třicetileté války hrdinně bránil vesnice dobývané švédskými vojsky, povídačky nabraly na intenzitě. Po více než dvě stě let se pak předávaly z generace na generaci, často s čím dál méně uvěřitelnějšími rysy. To už ale Krawat byl Krabatem, jeho lokace se z Teplicka přesunula do Lužice a příběh nezpracoval zdejší sběratel lidové slovesnosti, ale Brězan a Preußler.

Krabat má i svou filmovou podobu v nejstrašidelnější pohádce Karla Zemana „Čarodějův učeň“.

  • Komplikovanou, přesto však informačně bohatou debatu o předobrazu legendy a autorství jejího zpracování si přečtete v diskuzi pod blogovým nekrologem Otfrieda Preußlera43.

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑