Nejlepší hudební interpret roku 1928

SKMBT_C224e15112510412-1.png

Stradalovi v Teplicích v druhé polovině 19. století platili za jednu z nejváženějších rodin. Franz Stradal byl advokátem, dlouholetým radním (krátce dokonce starostou), poslancem a od roku 1858 i majitelem Ústecko-teplické dráhy, rychle se rozvíjejícího podniku bohatnoucího na těžbě uhlí.

Právě v době rozvoje železničního podnikání se Stradalovi 17. 5. 1860 narodil třetí potomek. Jméno August (z latinského augustus – vznešený) do jisté míry předznamenalo i vzdělání, které synovi rodina poskytla. Na vídeňské konzervatoři se učil u varhanního mistra Antona Brücknera a ve Výmaru u Ference Liszta, se kterým cestoval po Evropě.

Po zkušené ve světě se třicetiletý August Stradal vrátil do Teplic, kde vyučoval hudbě. Zvlášť se věnoval přepisování velkých orchestrálních děl Mozarta, Bacha, Wagnera (ale také svých učitelů Liszta a Brücknera) pro klavír. V roce 1928 obdržel Československou státní cenu pro nejlepšího hudebníka roku.

Na sklonku života se Stradal oženil s Rosou Zweigeltovou a odstěhoval se za ní do Krásné Lípy, kde roku 1930 zemřel.

Hudební historie Teplic je díky pobytu Beethovena nebo Wagnera bohatá; August Stradal je ale jedinou osobností hudebního nebe, která se ve městě narodila a díky své rodině je s nimi trvale svázána.

  • Stradalův pomník nenajdete v rodných Teplicích, ale v Krásné Lípě, kde skladatel dožil a kde je také pohřben. V roce 2004 ho vytvořil ho sochař Jan Eduard Španihel.
  • Stradalův profil na Wikipedii najdete jen v angličtině.

 

Komentáře nejsou povoleny.

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑