Nejlepší architektura roku 1989

SKMBT_C224e15112510470-1.png

Když architekt dostane Perretovu cenu, je to podobné, jako kdyby režisér získal Oscara. Jde o vrchol, kterého se špatně dosahuje znovu. Karel Hubáček naštěstí není autorem jednoho díla. Liberecký vysílač a hotel na Ještědu je sice chef-d’œuvre; jeho autor však dokázal vytvářet i další inovativní  díla. Jedním z nich, oceněným v roce 1989 hlavní cenou na světovém bienále Interarch v Sofii, je teplický Dům kultury.

Hubáček nebyl v tuhé normalizaci režimu dvakrát po chuti. Na projekci ambiciózní stavby se tak oficiálně nesměl podílet; výstavby v letech 1977 až 1986 se účastnil jen jako autorský dozor. I tak můžeme číst jeho rukopis: Úsporný výraz, spolupráce s výtvarníky, dokonalé podřízení funkci (v tomto případě vyladěné akustice koncertního sálu).

Hubáčkův ateliér SIAL zanechal v lázeňském městě výraznější stopu než jen koncertní halu a kino. Vedle sídliště

Šanov II, kde i po desetiletí je promyšlený urbanistický koncept znát, navrhli liberečtí inženýři prostor bývalého židovského ghetta, dnes Mírového náměstí. Část staveb padla za oběť nákupnímu centru Fontána.

V Teplicích, které jsou na moderní architekturu hodně chudé, je Dům kultury výjimečným mementem: I s moderními prostředky a moderním způsobem jde kvalitně, invenčně a esteticky stavět. Za připomenutí ale stojí také fakt, že prakticky nic z dobré architektury nevzniklo v Teplicích samo o sobě, ale coby výsledek architektonické soutěže. Že se ve městě už dlouho žádná taková soutěž nevyhlásila, je – bohužel – symptomatické.

 

  • Dům kultury má svou “kartu” na webu Teplice-Teplitz.net.
  • Působení SIALu v Teplicích detailně mapuje diplomová práce Mgr. Jany Zajoncové.
  • Docent Hubáček má, samozřejmě, svůj profil na wikipedii.
  • Za moderním uměním v interiéru i blízkém okolí Domu kultury taktéž stojí výrazní tvůrci – autorem akustického mobilu je sochař Vratislav Novák; skleněný sloup navrhl Vladimír Procházka.

Komentáře nejsou povoleny.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑