Nejúspěšnější hollywoodský producent

SKMBT_C224e15112510392-1.png

Když se na počátku 20. století naplno rozjel filmový šoubyznys, vycítil novinář Julius Kohner velkou příležitost. Založil vlastní časopis Internationale Filmschau a zároveň otevřel v Teplicích vlastní kino. Netušil, že dvěma z jeho tří synů to nasměruje život a že tak zakládá jednu z důležitých dynastií v dějinách filmu.

Starší z jeho synů, Paul Kohner, se narodil roku 1902. V osmnácti ho otec kvůli vlastnímu zranění vyslal do Karlových Varů, aby tam vedl rozhovor se zakladatelem studia Universal Motion Picture Carlem Leammlem. Byznysmen byl mladíkem natolik nadšen, že mu okamžitě nabídl místo. Paul se přesunul do Berlína, kde vedl evropskou pobočku firmy. Ve 20. a 30. letech produkoval řadu kultovních filmů, mezi nimi španělskou verzi Draculy nebo S.O.S. Ledovec s Leni Riefenstahlovou.

Práce na Draculovi mu přinesla také osudový vztah: Sňatek s mexickou děvou Lupitou Tovar Kohner uzavřel v roce 1932 v teplické synagoze.

Kohner brzy rozpoznal, že jako Žid nebude v Evropě vítán. Před druhou světovou válkou se proto přesunul do Spojených států a v rámci své profese filmového producenta se snažil pomáhat umělcům prchajícím před Hitlerem. Jím založený European Film Fund pomohl E. M. Remarquovi nebo Bertoldu Brechtovi.

Až do své smrti v březnu 1988, od které 16. března 2015 uplynulo 27 let, produkoval filmy takovým hvězdám, jako byli  Marlene Dietrich, Greta Garbo, Henry Fonda nebo Ingmar Bergman.

Dynastie Kohnerových má dosud v „továrně na sny“ svou váhu. Nejde přitom jen o Kohnera a jeho ženu, ale také bratra Friedricha (1905-1986), dceru Susan a vnuky, bratry Weitzovy, kteří hrají, režírují a produkují kasovní trháky, jako jsou Prci, prci, prcičky.

Ingmar Bergman o Kohnerovi řekl, že jeho život je historií filmu. Historií, která začala před sto lety v Teplicích.

  • Paul Kohner má profil na německé i anglické Wikipedii, český mu můžete vytvořit, třeba podle článku na ČSFD.
  • Kohnerův časopis, vycházející mezi lety 1920 a 1938, najdete v knihovně.
  • O producentově úloze ve studiu Universal se dočtete v knize City of Dreams.
  • Rodokmen Kohnerových je k dispozici na Geni.
  • Kohnerův film S.O.S. Ledovec (a meziválečná německá kinematografie vůbec) byla námětem pro Tarantinovy Hanebný parchanty.

Komentáře nejsou povoleny.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑